• Piątek, 24 maja 2024

4 sygnały, że gąsienica skutera śnieżnego wymaga wymiany

Żadna gąsienica skutera śnieżnego nie jest wieczna, a w zależności od tego, jak i gdzie jeździsz, być może będziesz musiał wymienić gąsienicę w swojej maszynie wcześniej, niż się spodziewasz. Najtrudniejsze jest to, że nie istnieje żaden sztywny przewodnik określający, ile kilometrów lub ile sezonów wytrzyma gąsienica. Musisz po prostu zwracać uwagę na stan gąsienicy i rozumieć, co ona Ci mówi. Zwróć uwagę na cztery oznaki świadczące o tym, że gąsienica skutera śnieżnego wymaga wymiany:

1. Sucha, skorodowana guma

Ozon, cząsteczka występująca w atmosferze, jest wrogiem gumy, a niestety wystawienie na działanie promieni ultrafioletowych w świetle słonecznym tylko przyspiesza proces starzenia się gąsienicy skutera śnieżnego. Z tego powodu możliwe jest zużycie gąsienicy, jeżeli była ona pozostawiona na zewnątrz bez osłony skutera śnieżnego.

Uszkodzenia spowodowane przez ozon i promieniowanie ultrafioletowe znane są jako sucha zgnilizna i wyglądają jak drobne pęknięcia i ślady naprężeń na powierzchni gąsienicy gumowej. Jeśli gąsienica wykazuje tego rodzaju zużycie, istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać regularne użytkowanie i powinna zostać wymieniona.

skuter śniezny

2. Brakujące uchwyty

Brzmi to jak oczywistość, ale jeśli na Twojej gąsienicy skutera śnieżnego brakuje końcówek, czas poszukać ich wymiany. Lugi mogą się odłamywać z różnych powodów, ale zazwyczaj znikają po agresywnej jeździe lub po zetknięciu się z twardym śniegiem, lodem, odsłoniętą darnią lub skałami. Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że gdy kostki zostaną wyrwane z gąsienicy, mogą zabrać ze sobą kawałek gumy, osłabiając samą gąsienicę. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do pęknięcia gąsienicy kilometry od domu.

3. Brakujące klipsy gąsienic

Mówiąc o zatrzaśniętych gąsienicach, jedyną gorszą rzeczą jest gąsienica skutera śnieżnego, która wypada z mocowania z powodu brakujących klipsów. Jeden lub dwa brakujące klipsy nie są prawdziwym powodem do niepokoju, ponieważ można je łatwo wymienić, ale jeśli jeździsz z nimi zbyt długo, poważnie zwiększasz szanse, że gąsienica zsunie się, pozostawiając Cię na szlaku bez pomocy. Zajmij się jednak brakującymi klipsami od razu, a prawdopodobnie nigdy nie dojdziesz do tego punktu.

4. Zużyte lub rozdarte gąsienice

Z czasem guma na gąsienicach ulega zużyciu i w końcu to widać. Zużycie może objawiać się w postaci brakujących kawałków, małych rozdarć, a nawet odsłoniętych kordów, takich jak te, które można zobaczyć na łysiejącej oponie. Jeżeli zauważysz któryś z tych problemów z gąsienicą skutera śnieżnego, czas kupić nową.