• Niedziela, 21 kwietnia 2024

Co musisz wiedzieć o pasie wentylatora

Co musisz wiedzieć o pasie wentylatora

27 marca 2015, 13:22 pasek rozrządu pasek wentylatora

Pasek wentylatora to elastyczna taśma z syntetycznej gumy, która łączy ze sobą różne elementy silnika.

Posiada on długi szereg zębów biegnących wzdłuż wewnętrznej powierzchni paska, które generują trakcję, umożliwiając mu przyczepność do wałów, które łączy i zapobiegając jego zsunięciu się w dowolnym punkcie. Pasek wentylatora służy do przenoszenia mocy obrotowej z jednego miejsca na drugie w silniku

.

Działa on w bardzo podobny sposób do paska rozrządu

; jedyną prawdziwą różnicą jest to, że łączy on inny zestaw obracających się wałów. Nazywany jest paskiem wentylatora, ponieważ jednym z wałków, z którymi się łączy, jest obracający się wentylator chłodzący silnik.

Jeśli słyszysz piszczenie paska przy każdym włączeniu silnika w Twoim pojeździe

, to prawdopodobnie jest to problem z paskiem wentylatora. W miarę zużywania się cieńszego paska, zmienia się jego faktura, co powoduje głośne piszczenie, gdy styka się on z wałkami silnika. Jest to wyraźny znak, że należy wymienić pasek wentylatora. Jest to procedura, którą można wykonać samodzielnie, ale zajmie to kilka godzin i może być kłopotliwe w zależności od marki i modelu pojazdu.

Dobrej jakości pasek wentylatora będzie zaprojektowany tak, aby zminimalizować ilość tarcia generowanego w silniku Twojego samochodu. Nowsze pasy wentylatora są wykonane z zakrzywionymi zębami dokładnie do tego celu.

Zmniejszone tarcie w silniku zwiększy ogólną wydajność silnika. Będzie to również oznaczać, że pasek będzie trwał dłużej i będzie musiał być wymieniany rzadziej. Jeśli obawiasz się, że Twój pasek wentylatora może być zużywa się następnie należy wziąć swój pojazd w do sprawdzenia przez profesjonalistę. Poinformuje Cię on o stanie paska wentylatora i o tym, czy należy go natychmiast wymienić.

Uzyskaj ofertę na wymianę paska rozrządu

Wszystko o pasku zębatym i pasku rozrządu

  • Wymiana paska rozrządu i paska krzywkowego
  • Co powoduje szybsze zużywanie się paska zębatego?
  • Co to jest pasek zębaty (lub pasek krzywkowy)
  • Jak wymienić pasek zębaty
  • Czy nadszedł czas na wymianę paska zębatego?
  • Co to jest pasek wentylatora