• Środa, 18 września 2024

Imadło ślusarskie. Stalowe czy żeliwne?

Imadło ślusarskie – urządzenie znane nam z zajęć technicznych, jest bardzo często używane w warsztatach samochodowych.

Przeznaczenie

Dla osób zajmujących się pracami ślusarskimi w warsztacie (naprawa lub montaż części samochodowych, pojazdów mechanicznych) idealnym rozwiązaniem jest klasyczne imadło obrotowe o szerokości szczęk 100-150 mm. Parametry te są optymalne dla warunków garażowych i są uniwersalne pod względem nakładu pracy. W przypadku rzadkich i ponadgabarytowych prac idealne są mini-imadła: szerokość szczęk 40, 50, 60, 75 mm. Imadło to proste, ale bardzo skuteczne urządzenie przeznaczone do trzymania przedmiotu obrabianego, części, półfabrykatu - wszystkiego, co wymaga dodatkowej obróbki. Imadła składają się z dwóch części. Dwie masywne płyty, które są przeznaczone do trzymania, nazywane są (przez analogię do szczęk) gąbkami. Szczęki w różnych modelach imadła mają różne rozmiary (wysokość, szerokość). Niektóre są przeznaczone do małych części, inne do dużych, wymiarowych elementów. Im mniejsze imadło, tym wygodniej z nimi pracować. Jednak małe urządzenia nie są w stanie poradzić sobie z masywnymi konstrukcjami. Dlatego rozmiar i waga to pierwsze rzeczy, na które zwracamy uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze imadła. Jeśli to urządzenie jest kupowane na potrzeby gospodarstwa domowego, do garażu, warsztatu, jego masa powinna być niewielka. Jeśli szukasz urządzenia do pracy w warsztacie, gdzie obrabiane są duże elementy, to zarówno waga jak i wymiary imadła powinny być odpowiednie. Jeśli planujesz pracować ze złożonymi częściami, które wymagają wieloaspektowego przetwarzania – wybierz imadło z mechanizmem obrotowym. Modele te są droższe, ale są znacznie bardziej funkcjonalne, można przymocować obrabiany przedmiot i obrócić go, bez wyjmowania go ze szczęk, pod pożądanym kątem i nachyleniem.

imadło

Odmiany

Imadła wykonane są z metali. Zazwyczaj jest to stal i żeliwo. Stal jest twardym, białym metalem, a do gorącego żelaza podczas jego produkcji dodawany jest węgiel, co czyni go bardzo wytrzymałym. Żeliwo – to ta sama stal, ale z dodatkiem szarego grafitu sferoidalnego. Dlatego jego kolor jest ciemniejszy. Grafit ma negatywny wpływ na twardość i wytrzymałość, czyli żeliwo jest nieco mniej trwałe niż stal. Jednak grafit zwiększa ciężar właściwy urządzenia. Dlatego imadło żeliwne zawsze będzie cięższe niż imadło stalowe o tym samym rozmiarze. A do mocowania ciężkich przedmiotów potrzebny jest duży ciężar. Aby zapewnić mocne trzymanie masywnych konstrukcji, lepiej wybrać imadło żeliwne. W przypadku małych i średnich części – lepszym wyborem są imadła stalowe. Niedrogie i najprostsze imadło żeliwne można kupić do prac domowych. W zasadzie zarówno żeliwo, jak i stal są materiałem, który cechuje się odpornością na zużycie, pękanie, pęknięcia i uszkodzenia. Ich jedynym słabym punktem jest skłonność do rdzewienia, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy imadło pokryte jest masą antykorozyjną, czy specjalną farbą proszkową. Powłoka wydłuży ich żywotność i przez długi czas zachowa atrakcyjny wygląd.

Główne awarie imadła

Pierwsze oznaki pęknięcia imadła pojawiają się natychmiast po przyłożeniu nadmiernej siły podczas dokręcania lub użyciu narzędzia do innych celów. W takich przypadkach mamy do czynienia z:

• Zniszczeniem ruchomych szczęk.

• Złamaniem korpusu nakrętki (na imadle maszynowym).

• Krzywizną szczęk.

Takie awarie są prawdopodobne po kilku latach rzadkiego używania imadła i występują w niedrogich modelach żeliwnych. Dlatego jeśli zależy ci na niskiej awaryjności urządzenia, wybierz staloiwe imadło.