• Poniedziałek, 22 lipca 2024

Jak zdiagnozować problemy z układem wydechowym?

Jak zdiagnozować problemy z układem wydechowym?

02 czerwca 2015, 10:31 wydech

Wydechy to skomplikowana sprawa, a ich wymiana może często kosztować sporo pieniędzy. Jednak, zgodnie z ogólną zasadą, naprawa problemu z układem wydechowym, gdy pojawi się on po raz pierwszy, jest znacznie mniej kosztowna niż czekanie, aż uszkodzony układ wydechowy spowoduje dalsze problemy w innych częściach silnika.

Wydech jest istotną częścią wewnętrznej pracy samochodu. Nie tylko tłumi hałas silnika, ale również sprawia, że opary powstające podczas spalania benzyny są utrzymywane z dala od kabiny pasażerskiej. Co więcej, zapewnia płynną pracę silnika, utrzymuje maksymalną wydajność paliwa i zmniejsza ilość szkodliwych emisji generowanych przez pojazd. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zadbać o to, by wydech był w pełni sprawny, ponieważ problemy z nim mogą mieć ogromny wpływ na pozostałe elementy robocze.

Otrzymuj oferty na naprawę układu wydechowego

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, a które mogą być wyraźnymi znakami, że masz problem z układem wydechowym, który wymaga uwagi.

Hałas silnika

Jedną z najłatwiejszych do zauważenia oznak, która powie Ci, że układ wydechowy wymaga naprawy jest głośny dudniący hałas pochodzący z silnika. Jeśli hałas silnika

zmienia się drastycznie, należy zawsze wziąć swój samochód do kontroli przez profesjonalistę, ponieważ jest to prawie zawsze pewny znak poważnego problemu wewnętrznego. Jednym z najprostszych sposobów, aby zmierzyć, czy silnik stał się głośniejszy, jest sprawdzenie ustawień radia. Jeśli okaże się, że trzeba konsekwentnie słuchać głośniej stereo w samochodzie, to jest to warte odnotowania. Może to oznaczać, że głośność Twojego silnika wzrosła z powodu poważnego problemu z układem wydechowym.

Grzechoczący hałas

Jeśli słyszysz uporczywy hałas grzechotania pochodzący z obszaru wydechowego

, gdy silnik pracuje, jest to dobry wskaźnik, że twój katalizator jest uszkodzony. Jest to jeden z najdroższych elementów układu wydechowego i często staje się celem złodziei. Jeśli słyszysz grzechotanie, to na pewno jest on nadal na swoim miejscu, ale będzie wymagał wymiany niemal natychmiast.

Uzyskaj ofertę na montaż układu wydechowego

Przecieki

Jeśli podczas używania pedałów odczuwasz wibracje, które są nowe lub silniejsze niż zwykle, może to być wskaźnik, że gdzieś w układzie wydechowym jest nieszczelność. Jeśli dziura jest duża, możesz również usłyszeć niski dudniący dźwięk, gdy silnik jest włączony. Zwróć uwagę na kałuże płynu pod samochodem i wziąć swój samochód w, aby być postrzegane przez profesjonalistę, jak tylko możesz.

Kontrole wizualne

Niektóre problemy można bardzo łatwo zauważyć po prostu patrząc na rurę wydechową. Mocno zardzewiałe i rozszczepione wydechy są łatwe do zauważenia z zewnątrz. Problemy te mogą być tak samo poważne jak problemy wewnętrzne, które mogą mieć wpływ na Twój wydech i powinny być traktowane z taką samą uwagą. Jeśli widzisz, że Twój wydech stał się mocno zardzewiały to istnieją kroki, które możesz podjąć, aby spróbować oczyścić większość rdzy. Jeśli widzisz, że masz dziurę w wydechu lub jeśli rura jest podzielona, powinieneś albo naprawić rurę samodzielnie, albo zabrać swój pojazd do warsztatu, gdzie zostanie naprawiony przez profesjonalistę.

Wydajność paliwowa

Jeśli nagle zauważysz, że musisz tankować benzynę częściej niż zwykle, a nie zmieniłeś swoich nawyków jazdy, może to oznaczać, że masz problem z układem wydechowym. Jeśli układ wydechowy jest nieszczelny, to silnik będzie musiał pracować ciężej, aby działać jak najlepiej. Spowoduje to wzrost zużycia paliwa. Jeśli zauważysz, że którekolwiek z tych zmian w wydajności swojego samochodu, to wskazane jest, aby wziąć swój samochód w do kontroli przez profesjonalnego mechanika. Problem może nie być do zrobienia z wydechu, ale wszelkie zmiany wymienione powyżej mają tendencję do być wskaźniki, że jest coś nie tak z silnikiem, który wymaga natychmiastowej uwagi i naprawy.

Uzyskaj oferty na prace związane z układem wydechowym

Wszystko o układzie wydechowym

 • Jak zdiagnozować problemy z układem wydechowym?
 • Jak naprawić rozszczepiony wydech
 • Jak chronić wydech przed rdzą
 • Jak usunąć rdzę z rury wydechowej
 • Co to jest katalizator?
 • Jak wymienić katalizator?
 • Co to jest filtr cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych?
 • Jak wymienić filtr cząstek stałych w silniku wysokoprężnym (Wymiana DPF)
 • Co to jest środek czyszczący do filtra cząstek stałych? Jak go używać.
 • Dlaczego filtr cząstek stałych jest wymagany przez prawo?
 • Co to jest regeneracja DPF?