• Piątek, 24 maja 2024

Jaka jest różnica między złączami 7 i 13 pinowymi?

Jaka jest różnica między złączami 7 i 13 pinowymi?

15 czerwca 2015, 12:26 hak holowniczy

Złącza przyczepy służą do połączenia instalacji elektrycznej pojazdu z instalacją elektryczną przyczepy lub samochodu kempingowego. W ten sposób przyczepa lub przyczepa kempingowa może wyświetlać odpowiednie światła, gdy używasz kierunkowskazów, włączasz światła tylne, używasz hamulców lub świateł przeciwmgielnych. Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa jazdy podczas holowania.

Jeśli osoby jadące za Tobą nie widzą sygnałów, które im dajesz, może to w skrajnych okolicznościach prowadzić do poważnych wypadków. Dlatego przed wyruszeniem w podróż z przyczepą lub przyczepą kempingową należy upewnić się, że dysponujemy odpowiednimi złączami i wtyczkami.

Jeśli chodzi o złącza przyczepy, istnieją dwa główne typy: 7 pinowe i 13 pinowe. Oba są szeroko stosowane w całej Europie. Złącze 13-pinowe zostało opracowane, gdy systemy elektryczne samochodów stały się bardziej złożone i trzeba było zasilać większą liczbę świateł w holowanej przyczepie kempingowej lub przyczepie. Od 2008 roku liczba przyczep kempingowych korzystających z systemu 13-pinowego znacznie wzrosła i obecnie większość właścicieli przyczep kempingowych korzysta z tego złącza.

Oprócz zwiększonej liczby połączeń elektrycznych oferowanych przez system 13-pinowy, istnieje również kilka innych zalet. Nowe złącza 13 pinowe są wodoszczelne, co jest znacznie bezpieczniejsze podczas jazdy w mokrych i deszczowych warunkach. Złącza 7 pinowe nie są zbudowane zgodnie z tymi samymi standardami wodoodporności. System 13 pinowy jest również znacznie bardziej kompatybilny z różnymi systemami stosowanymi w całej Europie, co ułatwia wynajem zagranicznych przyczep i naczep. Posiada on również mechanizm blokujący typu twist lock, który zapewnia, że połączenie pozostaje szczelne. Oznacza to, że wtyki pozostają na swoim miejscu przez dłuższy czas i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że systemy elektryczne samochodu i przyczepy zostaną rozłączone podczas transportu.

Nie martw się jednak, jeśli okaże się, że okablowanie haka holowniczego

i okablowanie przyczepy kempingowej należą do różnych systemów. Dostępne są adaptery, dzięki którym można połączyć samochód i przyczepę kempingową, nawet jeśli jeden z nich ma system 13-pinowy, a drugi 7-pinowy. Adaptery są znacznie tańsze niż zmiana okablowania i nie mają wpływu na działanie samych złączy.

Wszystko o hakach holowniczych

  • Najlepsze sposoby na stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania w samochodzie na lato
  • Wybór odpowiedniego haka holowniczego dla Twojego samochodu
  • Jaka jest różnica między złączami 7 i 13 pinowymi?
  • Wymagania prawne dotyczące holowania w Wielkiej Brytanii
  • Kiedy można jechać z przyczepą kempingową z prędkością 60 mph?
  • Jak kupić tani hak holowniczy