• Czwartek, 25 kwietnia 2024

Jaki młot udarowy wybrać? Podpowiadamy!

Młot udarowy może służyć nam do realizacji wielu zadań. Bez względu na to, czy chodzi o demontaż starej płytki lub gresu porcelanowego, zmiana układu pomieszczenia, wyburzenie niepotrzebnej przegrody w pokoju, wtedy w grę wchodzi to potężne elektronarzędzie do demontażu.

Zastosowanie

Młoty udarowe różnią się od siebie przede wszystkim wagą. Osiągi młota są też bezpośrednio związane z wagą: duża moc narzędzia oznacza, że młot będzie posiadał ciężki silnik i metalowe części korpusu, aby wytrzymać intensywną pracę dłutowania. Młoty lekkie o wadze nie większej niż 5 kg – są idealne, aby pozbyć się starych płytek, tynku, rozebrać mur lub zrobić w nim dziury, nawet na wysokości.

Klasa średnia - półprofesjonalne młoty o wadze od 5 do 12 kg. Są wykorzystywane do demontażu i tych samych czynności, co młoty lekkie, tylko lepiej wytrzymują duże obciążenia. Na przykład, gdy wymagane jest przeprojektowanie układu pomieszczenia przy dużym nakładzie pracy, aby zmienić konfiguracje otworów drzwiowych i okiennych. Użytkownikami tych młotów pneumatycznych są ekipy budowlane. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości takich maszyn - możliwość ubijania gleby, wbijania podpór. Ciężkie młoty mają wagę powyżej 12 kg. Idealnie nadają się do intensywnych prac na budowach, możliwość prac remontowych dróg, prace ze skałami.

Zasilanie

Źródło zasilania młota pneumatycznego najczęściej determinuje specyficzne warunki pracy. Jeśli musisz pracować w budynku lub na zewnątrz przy braku opadów i wilgoci, najbardziej racjonalny jest młot udarowy elektryczny. Charakteryzuje się znacznie niższym poziomem hałasu i wibracji niż jakikolwiek inny rodzaj zasilacza. Jest prosty w konfiguracji i jest dość łatwy i niedrogi w utrzymaniu. Z wad należy wymienić niebezpieczeństwo podczas pracy w wilgotnym, łatwopalnym, wybuchowym środowisku – w przypadku iskrzenia podczas pracy silnika elektrycznego. Młoty pneumatyczne nie mają takich wad. Ich praca opiera się na zasadzie sprężonego powietrza, które wprawia w ruch mechanizm udarowy. Takie narzędzie można stosować w najbardziej wilgotnych środowiskach. Potrzebuje tylko potężnego źródła powietrza - sprężarki.

udarowy

Montowanie

Lekkie młoty udarowe są zwykle wyposażone w uchwyt SDS-plus - chwyt z szybko złączką, głównie do mniej intensywnej pracy. Średnie i ciężkie narzędzia można wyposażyć w szybko zaciskowy uchwyt wiertarski SDS-max. Podobnie jak w lekkiej maszynie, złącze narzędzia jest szybko odłączane, tylko zadania, które może rozwiązać narzędzie z uchwytem SDS-max, są znacznie poważniejsze. Nadaje się do ciężkiej pracy, dużych obciążeń. Optymalnym rozwiązaniem dla najbardziej masywnych młotów udarowych jest sześciokątny uchwyt do lanc i dłut. Aby zabezpieczyć ten typ przyponu, będziesz musiał przesunąć sworzeń na sprężynie.

Pobór energii

Wartość wskaże zużycie i bezpośrednio powie o wydajności konkretnego modelu. Oczywiście istnieją też lokalne ograniczenia dotyczące obciążenia sieci. W przypadku konieczności uruchomienia młota udarowego z autonomicznego źródła zasilania ważne jest również posiadanie danych o poborze prądu przez narzędzie i jego prądach rozruchowych.

Siła uderzenia

Parametr o znaczeniu bardziej praktycznym, powinien być porównywany z materiałem, z którym pracujemy. Przy pracy z materiałami takimi jak płytki, tynk, wymagana jest siła uderzenia młota zbliżona do 25 J. Przy intensywnym użytkowaniu - całkowity demontaż ścian ceglanych i betonowych, wiercenie w betonie. Udarność powinna mieścić się w przedziale 26-35 J. Najtrudniejsze zadanie – rozbiórka konstrukcji betonowych i murowanych, usuwanie warstw asfaltu, można zrealizować tylko przy pomocy narzędzia o udarowości 30-50J.