Klucze udarowe dla domu i warsztatu - Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?
Klucz dynamometryczny – czym jest i jak działa?
Klucz dynamometryczny to narzędzie do zaciskania nakrętki i śruby z góry określoną wartość momentu obrotowego. Ten instrument umożliwia dokręcenie łączników do odpowiedniego naprężenia, pozwalając uniknąć uszkodzeń spowodowanych zbyt mocnym dokręceniem lub rozłączeniem połączeń z powodu zbyt niskiego dokręcenia. Narzędzia te są używane od początku XX wieku, zostały zaprojektowane w 1918 roku przez Conrada Bahra.
Rodzaje i zastosowanie
Moment obrotowy jest miarą tego, jaka siła wywierana na obiekt powoduje jego obrót, przy czym punkt obrotu jest osią, na której obraca się obiekt. Narzędzia te są używane do różnych zadań w wielu branżach – w tym do napraw i konserwacji domów, w motoryzacji czy budownictwie. Narzędzia te pozwalają użytkownikowi zmierzyć siłę nacisku wywieranego na łączniki, aby upewnić się, że jest on zgodny z zalecanymi specyfikacjami. Na przykład w warsztacie samochodowym, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego momentu obrotowego do wszystkich elementów złącznych w pojeździe, aby chronić bezpieczeństwo wszystkich, którzy mają z nim kontakt. Klucze dynamometryczne są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach.
Elektroniczne klucze dynamometryczne
Znane również jako cyfrowe, nie mają żadnych ruchomych części i działają z wykorzystaniem czujnika elektrycznego. Wyczuwają przyłożoną siłę skręcającą i informują użytkownika o tym na cyfrowym wyświetlaczu. Narzędzia te mają małe chipy, które zawierają kartę pamięci do zapisywania odczytów, do których można uzyskać dostęp na komputerze
Mechaniczne
Produkty tego typu są na ogół niedrogie i łatwe w użyciu. Mają skalę, która po osiągnięciu odpowiedniego poziomu momentu obrotowego zatrzymuje się na odpowiedniej liczbie. Na belce drogowej znajduje się uchwyt, który służy do użycia siły. Podczas użytkowania belka pozostaje na swoim miejscu, a skala pokazuje poziom momentu obrotowego. Te narzędzia mogą być używane do dokręcania lub luzowania śrub.
Klikane
Klucz dynamometryczny z kliknięciem wydaje słyszalny dźwięk po osiągnięciu prawidłowego ustawienia momentu obrotowego. Ten typ posiada dźwignię sprężynową, którą reguluje się poprzez przekręcenie uchwytu do odpowiedniego ustawienia. Po osiągnięciu wymaganego poziomu momentu obrotowego dźwignia pęka, co powoduje odgłos kliknięcia. Większość typów zatrzasków jest zapadkowa i może być używana do dokręcania lub luzowania śrub.
Hydrauliczne klucze dynamometryczne
Ten typ jest często używany w warunkach przemysłowych. Zostały zaprojektowane tak, aby osiągnąć wymagany poziom momentu obrotowego dzięki zastosowaniu hydrauliki
Klucze dynamometryczne mikrometryczne i tarczowe
Klucze te są często używane w produkcji i transporcie ładunków. Znajomość wagi ładunku jest niezbędna podczas transportu dużych jego ilości pociągiem, samolotem lub statkiem, ponieważ waga może zmienić rozkład ładunku. Klucze dynamometryczne tarczowe są powszechnie uważane za jedne z najdokładniejszych w użyciu. Mogą być szersze niż inne typy, więc nie nadają się w użyciu w małych przestrzeniach. Oprócz stosowania w przemyśle motoryzacyjnym, narzędzia te są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i obronnym.
Jak działają klucze dynamometryczne
Narzędzia te są skalibrowane w celu przykładania określonego momentu obrotowego do elementu złącznego. Wielkość zastosowanego momentu obrotowego zależy od siły działającej na uchwyt narzędzia i długości klucza. Aby obliczyć moment obrotowy, należy zastosować wzór - siła x długość = moment obrotowy. Uchwyt zawiera wewnętrzny wskaźnik mechaniczny, który łączy się ze skalibrowaną wagą. Gdy wskaźnik określi, że osiągnięto żądany moment obrotowy, przestań skręcać śrubę. Aby pokazać, jak duży moment obrotowy jest przykładany, narzędzia zazwyczaj mają czytelną skalę lub ekran wyświetlacza.