• Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Klucze nasadowe – rodzaje i zastosowanie

Klucze nasadowe to narzędzia ręczne lub elektryczne, które składają się z dwóch części - grzechotki i nasadki. Grzechotka to narzędzie z kołem zębatym, które porusza się, gdy jest obracane w jednym kierunku i blokuje się, gdy jest obracane w innym kierunku. Grzechotka ma kwadratową wypustkę, na którą można zakładać i z której można zdejmować wymienne nasadki o różnych rozmiarach To, co jest wygodne w kluczu nasadowym, to jego zdolność adaptacji. Bez względu na to, jaki masz kształt śruby lub łeb elementu mocującego, istnieje rodzaj gniazda lub końcówki, które idealnie do niego pasują.

Nasadki sześciokątne

„Hex” -jest sześciokątnym gniazdem, który dopasowuje się wokół sześciokątnej nakrętki lub śruby z łbem. Istnieją dwa rodzaje gniazd sześciokątnych - sześciopunktowe i dwunastopunktowe. Sześciokątne gniazdo ma sześć punktów (kątów) wewnątrz końcówki śruby, tworząc idealnie równy sześciokąt. Dwunastopunktowe gniazdo – czasami nazywane również „podwójnym sześciokątem” lub „bi-hex” – ma dwanaście kątów na końcu śruby. Podwójne gniazdo sześciokątne jest w stanie zmieścić się na sześciokątnym łbie śruby w dwa razy większej liczbie pozycji niż zwykłe gniazdo sześciokątne, dlatego jest dobrym wyborem, jeśli pracujesz w ciasnej przestrzeni.

Nasadki udarowe

Pierwszą i najbardziej zauważalną różnicą między nasadkami udarowymi a zwykłymi jest ich kolor. Nasadki udarowe mają przemysłowe wykończenie powierzchni, które sprawia, że są czarne. Nasadki udarowe są przeznaczone do mechanicznych kluczy udarowych — mocnego elektronarzędzia z wewnętrznym młotkiem obrotowym, który zapewnia większą siłę i wibracje podczas usuwania elementów złącznych. Gniazda udarowe muszą mieć grubsze ścianki i niekorozyjne wykończenie, aby poradzić sobie z dodatkową mocą i wibracjami.

klucz nasadowy

Gniazda do świec zapłonowych

Nasadki do świec zapłonowych - służą do wyjmowania lub zakładania świecy zapłonowej w silniku. Nasadki do świec zapłonowych są znacznie dłuższe niż standardowe nasadki. Ten typ nasadki często jest również wyposażony w gumową wkładkę, która zapobiega uszkodzeniu świecy zapłonowej podczas pracy klucza.

Bity nasadowe

Bity są często bitami śrubokrętowymi, chociaż występują również w wielu mniej popularnych typach. Podobnie jak inne nasadki, mają kwadratowy koniec z grzechotką, w którym mocują się do narzędzia z grzechotką. Często występują w zestawach i mogą być przystosowane do pracy zarówno ze wkrętarkami udarowymi, jak i narzędziami ręcznymi.

Gniazda przelotowe

Jeśli masz śrubę lub kołek ze szczególnie długim trzonkiem, możesz potrzebować przelotowej nasadki, aby dokręcić lub poluzować śruby. Ten typ gniazda ma otwór przelotowy, dzięki tej konstrukcji można go stosować na dowolnej śrubie. Gniazdo przelotowe wymaga grzechotki przelotowej, która zaciska się wokół gniazda, zamiast mocowania do kwadratowego wypustki na główce zapadki, jak to ma miejsce w przypadku innych typów nasadek.

Złącze uniwersalne

Czasami łeb śruby jest umocowany w trudno dostępnym miejscu. W przypadkach, w których musisz uzyskać dostęp do elementu sprzętu, ale nie możesz go dosięgnąć z powodu umiejscowienia, może pomóc przegub uniwersalny. Przeguby uniwersalne mają obrót kulowy, który zapewnia ruch obrotowy do 360 stopni.

Grzechotka

Oprócz określenia właściwego typu nasadki do wykonywanej pracy należy również wziąć pod uwagę samą grzechotkę. Istnieją ręczne grzechotki i napędy, ale istnieje również wiele typów grzechotek do konkretnych zastosowań. Są grzechotki, klucze dynamometryczne, klucze prędkości, klucze nasadowe i wiele innych. Wybierając zarówno gniazdo, jak i najlepsze narzędzie do jego połączenia, należy zawsze zastanowić się, z jakim sprzętem będziesz pracować, czy potrzebujesz zasilacza, aby odpowiednio dokręcić lub poluzować śrubę. Dzięki temu będziesz w stanie za każdym razem wybrać odpowiednie narzędzie.