Klucze udarowe dla domu i warsztatu - Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?
Klucze udarowe dla domu i warsztatu - Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?
Klucz udarowy to narzędzie przeznaczone do automatycznego wkręcania śrub, wkrętów i innych łączników gwintowanych, a także do pracy z nakrętkami. Istnieje kilka rodzajów kluczy dostępnych w sprzedaży
Klucze udarowe w praktyce - rodzaje i zastosowanie
Klucze różnią się od siebie głównie rodzajem napędu:
- Elektryczny.
- Akumulatorowy.
- Pneumatyczny.
- Hydrauliczny.
Każdy gatunek różni się od innych na wiele sposobów. Elektryczny klucz udarowy został wynaleziony wcześniej niż inne. Jak sama nazwa wskazuje, jest napędzany elektrycznie. Te klucze mogą wkręcać i wykręcać elementy złączne o dowolnym rozmiarze, ponieważ mają ogromny zakres mocy. Klucze akumulatorowe nie wymagają dodatkowego zasilania – zasilane są ze wbudowanego akumulatora. Są to najbardziej mobilne klucze — można ich używać niemal wszędzie, gdzie trzeba pracować z elementami złącznymi. Najczęściej te klucze mogą wkręcać i odkręcać elementy złączne w różnych kierunkach. Główną wadą jest rozmiar i waga takiego klucza.
Klucze udarowe pneumatyczne także działają autonomiczne, ale są lżejsze niż akumulatorowe. Mają one znacznie mniej mocy niż klucze elektryczne lub akumulatorowe. Dlatego klucze pneumatyczne nadają się do rozwiązywania prostych zadań. Hydrauliczne klucze działają z wykorzystaniem wewnętrznego urządzenia hydraulicznego, które powoduje nacisk płynu na element złączny. Zdecydowanym plusem tego typu klucza jest praca w ogromnym zakresie temperatur.
Głównym obszarem zastosowania jest praca z elementami złącznymi, ale każdy rodzaj elementu złącznego ma swój własny wkrętak. Uniwersalne zastosowanie mają klucze elektryczne. Węższe - akumulatorowy i pneumatyczny.
Klucze udarowe znajdziesz na stronie sklepu https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/klucze-udarowe/
Jakie zalety ma klucz udarowy?
Klucze udarowe są wykorzystywane przez warsztaty oponiarskie, warsztaty samochodowe, samochodowe serwisy, a także przedsiębiorstwa produkcyjne. Przyśpieszają i ułatwiają pracę mechanikom i znacząco zwiększają wydajność pracy. Dzięki nim odkręcenie lub dokręcenie łącznika zajmuje dosłownie kilka sekund.
Klucz pneumatyczny napędzany jest kompresorem. Po naciśnięciu dźwigni startowej sprężone powietrze z układu dostaje się do narzędzia i powoduje obrót wirnika. Przenosi moment obrotowy na wrzeciono, zapewniając proces wkręcania. Przy korzystaniu z funkcji rewersu zmienia się kierunek przepływu powietrza i następuje działanie odwrotne - odkręcanie zapięcia.
Zdecydowana większość kluczy akumulatorowych to narzędzia o małej mocy, które nie zawsze zapewniają optymalne dokręcanie. Optymalnie nadaje się do użytku domowego. Jest wygodny w użytkowaniu na otwartej przestrzeni, bez możliwości dostępu do źródeł zasilania. Klucz pneumatyczny, przetwarzając energię sprężonego powietrza, pozwala na osiągnięcie optymalnych wyników pracy.
W porównaniu z kluczami elektrycznymi narzędzie pneumatyczne ma również kilka istotnych zalet. Pierwsza to jego waga. Przy równej wydajności, ten pierwszy będzie znacznie cięższy. Drugi to brak silnika elektrycznego i połączenia sieciowego. Pozwala to na bezpieczną pracę w pomieszczeniach o dużej wilgotności, w pobliżu materiałów łatwopalnych, na zewnątrz w deszczu lub śniegu. Po trzecie, nawet w warunkach intensywnego użytkowania nie dochodzi do nagrzewania się silnika.
Jeśli chcesz kupić klucz do codziennego użytku, musisz dokładnie określić zakres, w jakim będziesz go stosować. Właściwy wybór zależy od twoich potrzeb. Podczas korzystania z mechanizmu perkusyjnego procesowi rotacji towarzyszą rytmiczne uderzenia. Pozwala to poradzić sobie z „przyklejonymi” lub mocno zardzewiałymi elementami, łącznikami o dużej średnicy. Zatem klucz udarowy jest optymalny do stosowania w sklepach oponiarskich, stacjach serwisowych, serwisach. Do delikatnych prac, w których ważne jest zminimalizowanie ryzyka zerwania gwintu, używa się narzędzia bezudarowego. Najczęściej wykorzystywane są one w zakładach montażowych lub małych prywatnych warsztatach.
Wybierając klucz, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Powinny odpowiadać twoim codziennym potrzebom. Ważną cechą jest moment dokręcania. Przy niskiej wartości nie da się zapewnić jakości skręcania połączeń, a jeśli będzie zbyt duża, istnieje ryzyko ich uszkodzenia. W zależności od modelu siła dokręcania waha się od 30 Nm do 300 Nm.
Drugim krytycznym wskaźnikiem jest prędkość biegu jałowego. Ta mieści się w zakresie od 3000 do 8000 obr/min. Im wyższy wskaźnik, tym większe elementy można skręcać. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na średnicę wrzeciona, która jest mierzona w calach. Ma to również wpływ na rozmiar elementów złącznych, które mogą być obsługiwane przez to narzędzie.