• Czwartek, 5 grudnia 2024

Nasadka udarowa czy zwykła?

Czy lepsza jest nasadka udarowa, czy zwykła? Która będzie bardziej odpowiednia do naszych potrzeb?

Kolor

Nasadki udarowe są zazwyczaj czarne. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia jest karbonizowana w celu utwardzenia. Twarda powierzchnia umożliwia nasadkom znacznie lepsze pochłanianie nagłych zmian momentu obrotowego, czyli „uderzenia”. Różnica w kolorze pomaga również szybko odróżnić nasadki udarowe od standardowych nasadek w skrzynce narzędziowej.

Metal

Zwykłe nasadki są zazwyczaj wykonane ze stali chromowo-wanadu, podczas gdy dobre nasadki udarowe są wykonane ze stali chromowo-molibdenu. Chrom molibden to plastyczny metal, który jest trwały i może wytrzymać większe wibracje.

Zastosowania

Standardowe nasadki są zwykle używane z grzechotkami 1/4 cala, 3/8 cala lub 3/4 cala do odkręcania śrub, które nie są mocno dokręcone. Nasadki udarowe są używane prawie wyłącznie z elektrycznymi kluczami udarowymi lub sterownikami, gdzie można przyłożyć większą siłę i są zwykle używane przez mechaników do usuwania śrub z pojazdów. Nasadki udarowe są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z wibracjami powodowanymi przez klucz udarowy. Jeśli przyłożysz dużą siłę uderzenia do zwykłego gniazda, może ono pęknąć, ponieważ stal nie jest wystarczająco twarda, aby wytrzymać taką siłę.

klucz nasadowy

Kołki blokujące

Końcówka z gniazdem nasadek udarowych ma rowkowany pierścień, aby umożliwić użycie kołka blokującego i pierścienia. Kołki blokujące są niezwykle przydatne, ponieważ zapobiegają wypadaniu nasadki z końcówki klucza udarowego z powodu wibracji. Ścianka nasadki udarowej jest o około 50% grubsza niż w zwykłej nasadce, dzięki czemu nadaje się do stosowania z pneumatycznymi narzędziami udarowymi, podczas gdy nasadki zwykłe powinny być używane tylko z narzędziami ręcznymi. Ta różnica jest najbardziej widoczna w rogu gniazdka, gdzie ściana jest najcieńsza. Jest to pierwsze miejsce, w którym powstają pęknięcia spowodowane wibracjami podczas użytkowania.

Nasadki udarowe są wykonane ze stali chromowo-molibdenowej, materiału ciągliwego, który dodaje dodatkowej elastyczności nasadce i ma tendencję do zginania się lub rozciągania zamiast pękania. Pomaga to również uniknąć nietypowych odkształceń lub uszkodzeń kowadełka narzędzia. Zwykłe nasadki są zwykle wykonane ze stali chromowo-wanadowej, która jest mocna strukturalnie, ale bardziej krucha, a zatem podatna na pękanie pod wpływem wstrząsów i wibracji. Kolejną zauważalną różnicą jest to, że nasadki udarowe mają otwór krzyżowy w końcówce rękojeści, do użytku z kołkiem ustalającym i pierścieniem lub kowadełkiem kołka blokującego. Dzięki temu nasadka pozostaje bezpiecznie przymocowana do kowadełka klucza udarowego, nawet w sytuacjach dużego obciążenia.

Stosowanie nasadek udarowych

Stosowanie nasadek udarowych pomaga osiągnąć optymalną wydajność narzędzia, ale co najważniejsze zapewnia bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zostały specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać wibracje i wstrząsy przy uderzeniu, zapobiegając pęknięciom, przedłużając w ten sposób żywotność gniazda i zapobiegając uszkodzeniu kowadełka narzędzia. Nasadki udarowe można bezpiecznie używać z narzędziami ręcznymi, jednak nigdy nie należy używać zwykłych nasadek do klucza udarowego, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne. Zwykłe gniazdo może pęknąć podczas używania w elektronarzędziach ze względu na cieńszą konstrukcję ścianek i materiał, z którego są wykonane. Może to stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich osób korzystających z tej samej przestrzeni roboczej, ponieważ pęknięcia powoduje rozrzut materiału, jak w przypadku wybuchu.