• Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Czy jazda z pękniętą przednią szybą jest w porządku?

Jazda z pękniętą przednią szybą może być nieuniknione. Może kamień poleciał z pojazdu budowlanego jadącego przed tobą lub kamyk został kopnięty z drogi. Tak czy inaczej, szkoda jest zrobione, a teraz trzeba sobie poradzić z naprawy. W międzyczasie, oto co musisz wiedzieć o prowadzeniu z pękniętą przednią szybą.

Ocenić uszkodzenie

Czasami nie widać szkody na początku, ale prawdopodobnie usłyszysz niepowtarzalny dźwięk czegoś uderzającego w szkło. Łatwiej jest zauważyć mały chip lub pęknięcie w szybie, kiedy nie prowadzisz, więc jeśli to możliwe, zjedź z drogi w bezpieczne miejsce poza ruchem ulicznym i sprawdź swoją przednią szybę. Jeśli nie widzisz nic od wewnątrz, warto sprawdzić od zewnątrz, aby upewnić się, że nic nie przeoczyłeś.

Małe wyszczerbienia i pęknięcia

Często to, co brzmi jak straszne uderzenie, okazuje się, że spowodowało tylko niewielkie uszkodzenia. Mały odprysk lub pęknięcie wielkości ćwierćdolarówki nie jest powodem do paniki. Możesz nawet być w stanie naprawić go samodzielnie za pomocą zestawu do naprawy przedniej szyby. Niewielkie naprawy są łatwe do wykonania i nie wymagają natychmiastowej uwagi, zanim zaczniesz jeździć samochodem. Chociaż nie ma potrzeby odwoływać planów dnia, aby dostać się do warsztatu, należy naprawić szybę w najwcześniejszym możliwym terminie.

Duże wyszczerbienia i pęknięcia

W tym przypadku sprawa staje się trudna i wymaga pomocy fachowca. Nie próbuj naprawiać ich samodzielnie za pomocą zestawu przeznaczonego do drobnych uszkodzeń. Ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz, jest naprawa, która przesłoni Ci widok lub naruszy integralność strukturalną szyby, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kiedy nie należy prowadzić samochodu

Jeśli uszkodzenie przedniej szyby jest znaczne, to nie należy prowadzić pojazdu. Uszkodzenia, które wyglądają jak duża pajęczyna lub tworzą dziurę w szybie są szczególnie niebezpieczne i powinny być natychmiast naprawione. Nie należy ignorować niczego, co utrudnia kierowcy widzenie lub rozprasza jego uwagę, nawet jeśli jest niewielkie. Należy również pamiętać, że uszkodzona szyba przednia może utrudniać odczytanie wskazań wyświetlacza przeziernego (head-up display) oraz zakłócać pracę czujników bezpieczeństwa zamontowanych wewnątrz samochodu.

Jeśli uszkodzenie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy lub wymiany.

Co się stanie, jeśli będziesz zwlekać?

Nawet jeśli uszkodzenie jest niewielkie, może się okazać, że nie pozostanie takie, jeśli będziesz zwlekać. Zmiany temperatury, że przednia szyba doświadcza może spowodować mały chip, aby stać się duże pęknięcie, a to jest szczególnie prawdziwe w gorącej pogody. Zamiast czekać, aż uszkodzenie będzie wymagało wymiany szyby, podejmij szybkie działania, aby je naprawić lub niezwłocznie zwróć się o pomoc do profesjonalisty w przypadku większych napraw.